Propozycycje pozostałych wycieczek

Szlakiem książąt pszczyńskich

http://szt.global-it.pl/Grupa-przewodnikow/147320/Pokaz/28207
w okolicy
Atrakcje
Trasy
Galerie

Szlak ma swój początek w Tyskim Browarium (SZT), w którym niemalże od 400 lat warzy się piwo. Z obiektem związanych jest wiele postaci, które odcisnęły na nim swoje piętno. Wśród nich jest m.in. Jan Henryk XI Hochberg von Pless, książę pszczyński, któremu browar zawdzięcza swą świetność oraz Księżna Daisy (Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless), arystokrata angielska, synowa Jana Henryka XI, słynąca ze swej urody, znana na salonach całej Europy. To pierwsze w Polsce muzeum piwa doskonale łączy tradycyjną ekspozycję w zabytkowym budynku z 1902 z nowoczesnym kinem 3D i kioskami multimedialnymi.

Kolejnym wartym zobaczenia miejscem są Promnice. W lesie nieopodal jeziora Paprocańskiego mieści się Zameczek Myśliwski zbudowany w latach 1760-1766 przez Jana Adama, ostatniego z dynastii Promnitzów. Dzisiaj obiekt ten jest czterogwiazdkowym hotelem Noma Residence.

W dalszym zwiedzaniu nie można zapomnieć o Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Zobaczyć tam można zachowane niemalże w oryginalne wyposażenie polskiej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku. Następnie, będąc na rynku w Pszczynie, należy koniecznie usiąść na ławeczce obok księżnej Daisy i zapoznać się z jej niezwykle ciekawą biografią.

Ostatnim wartym odwiedzenia miejscem na szlaku jest Muzeum Prasy Śląskiej, mieszczące się w kamienicy z końca XVIII wieku. Pośród eksponatów są m.in. zbiory dawnej prasy i maszyny drukarskie z XIX oraz początku XX wieku, z możliwością własnoręcznego odbicia pamiątkowego druku. Przy muzeum „Izba Telemanna” z kolekcją zabytkowych instrumentów muzycznych.


Obiekty na trasie